Jazda z podrobioną rejestracją będzie teraz przestępstwem

Za jazdę z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Za jazdę z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Dotychczas jazda z fałszywą rejestracją była wykroczeniem, za którą moglibyśmy otrzymać pouczenie lub zazwyczaj niski mandat. Dodatkowo byliśmy zobowiązani założyć prawdziwe tablice jeśli takowe przy sobie posiadamy i mogliśmy ruszać dalej w drogę.

Wkrótce ma się to poważnie zmienić i Polska dołączy do pozostałych krajów Unii Europejskiej, w której taki wyczyn jest traktowany jako przestępstwo. W nowelizacji Kodeksu Karnego pojawił się teraz artykuł 306b, który poważnie zaostrza konsekwencje jazdy z podrobioną tablicą.

Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, albo taką tablicę podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 306b. § 1.

Fałszywe tablice rejestracyjne są bardzo często stosowane przez właścicieli drogich i luksusowych samochodów, którzy chcą się wyróżnić na drogach „inną tablicą”. Pozwala im to również na łamanie przepisów takich jak jazda na czerwonym świetle, czy przekraczanie prędkości, gdyż nie otrzymają mandatu.

Innym procederem, który ma miejsce z fałszywymi lub zmienionymi tablicami jest kradzież paliwa w samochodach służbowych. Zabezpieczeniem kart paliwowych w samochodach flotowych/służbowych jest często jedynie numer rejestracyjny.

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz