Zakup samochodu z finansowym wsparciem banku

Zakup pojazdu to konieczność poniesienia odczuwalnych wydatków. Cel ten można sfinansować kredytem samochodowym.

Zakup pojazdu to konieczność poniesienia odczuwalnych wydatków. Cel ten można sfinansować kredytem samochodowym.

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym adresowanym do osób noszących się z zamiarem zakupu pojazdu. Rozwiązanie to pozwala nabyć m.in. samochód osobowy, ciężarowy, motocykl, skuter czy przyczepę kempingową. Kwota zobowiązania zależy od wyniku zdolności kredytowej wnioskodawcy, a okres spłaty sięgać może nawet 144 miesięcy (10 lat). Warto także pamiętać, że kredyt samochodowy zaciągnąć można na zakup pojazdów nowych, używanych oraz sprowadzonych z zagranicy.

Pojazd dodatkowym zabezpieczeniem kredytu samochodowego

Cechą charakterystyczną kredytu samochodowego jest dodatkowe zabezpieczenie na kredytowanym pojeździe. Najczęściej stosowane formy to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, cesja na rzecz banku z polisy AC (autocasco) czy depozyt karty pojazdu. Pierwsza metoda polega na wpisaniu pojazdu do krajowego rejestru zastawów dzięki czemu kredytodawca może w łatwy sposób odzyskać przedmiot zastawu.

W przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie bank staje się współwłaścicielem pojazdu, co ma odzwierciedlenie w konkretnych dokumentach – kredytodawca widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Metodzie tej współtowarzyszy depozyt karty pojazdu, która w uzasadnionych przypadkach może być wypożyczona kredytodawcy. Finansujący za tę czynność zazwyczaj pobiera dodatkową prowizję.

Z kolei cesją z polisy AC bank zabezpiecza się przed skutkami zniszczenia lub kradzieży pojazdu – środki z ubezpieczenia trafiają bezpośrednio na jego konto. Wymienione powyżej metody znacznie ułatwiają przyjęcie pojazdu od niesolidnego dłużnika, a także utrudniają jego sprzedaż bez zgody banku.

Więcej formalności w zamian za atrakcyjniejszą cenę

Konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia sprawia, że ubieganie się o kredyt samochodowy wymaga więcej formalności i cierpliwości, niż wnioskowanie o kredyt gotówkowy, który również przeznaczyć można na zakup pojazdu. Kredytobiorca przedstawić musi szereg dokumentównie tylko potwierdzających jego kondycję finansowo-ekonomiczną, ale także związanych z przedmiotem finansowania. Premią za większy wysiłek mogą być niższe koszty kredytu, gdyż bank posiadając dodatkowe zabezpieczenie istotnie ogranicza ryzyko transakcji.

Mówię sprawdzam – porównanie ofert

Decydując się na kredyt samochodowy warto już na wstępie dokonać porównania ofert. Należy pamiętać, że banki kierują się własnymi procedurami – propozycje mogą różnić się nie tylko ceną, ale także listą wymaganych dokumentów czy rodzajem zabezpieczeń. Zadanie ułatwić mogą dostępne w sieci rankingi i kalkulatory.

Jednym z nich jest darmowa porównywarka kredytów samochodowych https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/. Po wypełnieniu krótkiego formularza – bez konieczności załączania żadnych dokumentów – użytkownik otrzymuje listę najlepszych kredytów samochodowych wpisujących się we wskazane wcześniej kryteria.

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz