Poboczne produkty firm motoryzacyjnych

Co dane marki motoryzacyjne produkują oprócz samochodów? Wybór jest duży - od miodu po silniki odrzutowe.

Co dane marki motoryzacyjne produkują oprócz samochodów? Wybór jest duży – od miodu po silniki odrzutowe.

Większość marek motoryzacyjnych to ogromne koncerny, które zarabiają głownie na produkcji samochodów, jednak korzystając ze swojej popularności i przywilejów nie boją się wytwarzać także innych produktów. Większość z nas kojarzy głównie całe kolekcje ubrań sygnowane danymi firmami, jednak wybór produktów pochodzących od nich jest zdecydowanie o wiele szerszy.

Oto krótkie zestawienie pokazujące co dane marki motoryzacyjne, oprócz oczywiście swoich pojazdów mają w swojej ofercie.

1. Currywurst od Volkswagena

Currywurst to niezwykle popularne, niemieckie danie zaliczane aktualnie do fast-foodów. Jednym z największych producentów potrawy jest Volkswagen, który zajmuje się wytwarzaniem kiełbasek już od 1973 roku. W zeszłym roku sprzedali aż 6,8 miliona porcji dania, co oznacza tym samym, że sprzedają więcej kiełbasy niż samochodów. Currywurst produkowane jest w specjalnym zakładzie przy fabryce marki w Wolfsburgu przez trzydziestoosobowy zespół. Pierwotnie potrawa dostępna była jedynie w kantynach pracowniczych, jednak po czasie trafiła na sklepowe półki w całych Niemczech.

2. Jachty motorowe od Toyoty

Oprócz całej gamy samochodów osobowych i użytkowych, w ofercie Toyoty znajdziemy również trzy jachty motorowe. Wszystkie modele nazwane zostały Ponam i różnią się od siebie jedynie długością – 8,5m, 9,4m i 10,6 m (28, 31 i 35 stóp). Niedługo do portfolio dołączyć ma nowy egzemplarz, który otrzyma napęd hybrydowy. Niestety jachty od Toyoty nie są dostępne w Europie – możliwość nabycia ich istnieje jedynie ekskluzywnie w kraju kwitnącej wiśni.

3. Panele solarne od Tesli

W 2016 roku Tesla przejęła SolarCity co zwiastowało, że niebawem oferta amerykańskiego giganta poszerzy się o produkty związane z przemysłem fotowoltaicznym. W zeszłym roku od nazwy marki odjęto „Motors” z powodu dywersyfikacji. Firma oprócz produkcji elektrycznych samochodów zajmuje się jak na ten czas także produkcją akumulatorów mieszkaniowych, Powerwalli, paneli fotowoltaicznych i wszystkich niezbędnych elementów do ich instalacji.

4. Myśliwce odrzutowe od Saaba

Dawno temu, kiedy marka Saab jeszcze istniała reklamowała swoje samochody pod hasłem „zrodzone z odrzutowców”. W sloganie tym było wiele prawdy, ponieważ oddział motoryzacyjny Saaba należał do całego koncernu Saab AB, którego głównym produktem są do dziś myśliwce odrzutowe. Ich najpopularniejszym produktem jest JAS 39 Gripen, który stanowi kręgosłup szwedzkiej floty myśliwców bojowych. Na zakup samolotu zdecydowało się także wiele innych państw m.in Czechy, Węgry czy RPA.

5. Silniki lotnicze od Rolls-Royca

Saab nie jest jedyną marką motoryzacyjną która związana była z lotnictwem. Od momentu założenia w 1903 roku aż do 1973 roku koncern Rolls-Royca odpowiedzialny był za produkowanie silników do samolotów. Jednym z najważniejszych produktów firmy był 12-cylindrowy silnik Merlin II i III, który napędzał najbardziej znany brytyjski myśliwiec z II wojny światowej – Supermarine Spitfire. W 1973 roku dział marki odpowiedzialny za produkcję samochodów został oddzielony, a po siedmiu latach sprzedany do firmy Vickers. W 1998 roku marka trafiła do koncernu BMW. Oddział lotniczy znany aktualnie pod nazwą Rolls-Royce Holdings jest do dzisiaj jednym z największych producentów silników do samolotów.

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Ten wpis posiada więcej niż jedną stronę:

Dodaj komentarz