Policja zaczęła zabierać dowody rejestracyjne z powodu zmniejszonych tablic

Posiadasz zmniejszoną tablicę rejestracyjną w samochodzie, który jest przystosowany do klasycznego rozmiaru? Policja zabierze ci z tego powodu dowód rejestracyjny.

Posiadasz zmniejszoną tablicę rejestracyjną w samochodzie, który jest przystosowany do klasycznego rozmiaru? Policja zabierze ci z tego powodu dowód rejestracyjny.

To, co z założenia miało być ukłonem dla posiadaczy samochodów sprowadzonych z USA oraz Japonii, które nie są dostosowane do europejskich standardów, wykorzystywane jest do wiejskiego tuningu lub wyróżnienia swojego auta. Każdemu z nas zdarzyło się spotkać małą tablicę rejestracyjną, która została zamówiona do zwykłych modeli Audi czy BMW.

Przez kilka ostatnich miesięcy urzędnicy rozdawali tablice rejestracyjne wszystkim, którzy złożyli wniosek. Nikogo nie interesował model samochodu oraz to, czy faktycznie auto nie posiada oryginalnego miejsca na „dużą” tablicę.

Mazda CX-5 jest dostosowana do montażu małych tablic… aż trzech jednocześnie. / fot. facebook.com/tabliceamerykanskie

Jakiś czas temu pisaliśmy, że ktoś w urzędach komunikacji włączył myślenie i rozpoczęto wysyłkę pism do właścicieli małych tablic rejestracyjnych, aby dosłali oni oświadczenie, że ich pojazdy mają konstrukcyjnie zmniejszone miejsca na tablice. Teraz do walki z nadużywaniem małych tablic dołącza się policja, która dorzuca swoje argumenty.

Zobacz też: Numer rejestracyjny pojazdu to nie dane osobowe

Okazuje się, że montaż zmniejszonych tablic rejestracyjnych do samochodów przystosowanych do europejskich tablic nie jest zgodny z prawem. Takie auto nie powinno przejść przeglądu technicznego i nie może poruszać się na drogach. Policja reaguje i pojawił się już pierwszy przypadek zatrzymania dowodu rejestracyjnego kierowcy Jeepa w europejskiej wersji. Ten podczas kontroli pochwalił się tym na internetowym forum.

„Modne” tablice rejestracyjne do swojego auta służbowego postanowiła założyć nawet Straż Miejska w Ustce. / fot. facebook.com/tabliceamerykanskie

Dołącz do naszego newslettera

Powrót do pełnych tablic

Kierowcy, którzy złożyli wnioski i otrzymali zmniejszone tablice rejestracyjne, jednak ich pojazdy nie są do tego przystosowane, mogą (a nawet powinni) złożyć darmowy wniosek o zmianę tablic na klasyczne europejskie tablice rejestracyjne. Ten można złożyć w wydziale komunikacji odpowiednim dla swojego adresu zameldowania.

Inne konsekwencje prawne

Inną karą jaką może otrzymać właściciel samochodu, który został niepoprawnie zarejestrowany z wykorzystaniem małych tablic rejestracyjnych jest odpowiedzialność karta wynikająca z art. 233§1. Podczas rejestracji (lub zmiany tablicy na małą) wypełniło się oświadczenie, że auto nie jest przystosowane do pełnych tablic. Za poświadczenie nieprawdy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Czemu nie należy korzystać z małych tablic w zwykłych autach?

Wszystko wynika z ograniczenia konstrukcyjnego liczby możliwych wydanych tablic rejestracyjnych. Z uwagi na mniejszy rozmiar oraz taką samą czcionkę, maksymalnie można wydać tylko 38.400 tablic, czyli po 2.400 sztuk na każde województwo. Taka pula bardzo szybko może się skończyć jeśli kierowcy będą rejestrować każde możliwe auto.

Przykłady poprawnego zastosowania zmniejszonej tablicy

zdjęcia: facebook.com/tabliceamerykanskie

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

4 thoughts on “Policja zaczęła zabierać dowody rejestracyjne z powodu zmniejszonych tablic

Dodaj komentarz